Το Α και το Ω της σωστής διατροφής

Ποιο είναι το μυστικό για μια χαρούμενη, ισορροπημένη ζωή; Πόσα γεύματα την ημέρα πρέπει να κάνουμε; Ποιο είναι το κατάλληλο δεκατιανό για το σχολείο; Όλες αυτές και πολλές ακόμη απορίες μας έλυσαν δύο «γλυκύτατες» νοσηλεύτριες από την 8η ΤΟΜΥ Βέροιας (Καλλιθέα), η κ. Χρύσα Μεταλλίδου και η κ. Άννα Τζιάτζιου, οι οποίες ήρθαν αποφασισμένες να μας βάλουν στο «σωστό» δρόμο. Ενημέρωσαν τα παιδιά των Α’ ,Β’, Γ’ και Δ’ τάξεων για τις σωστές διατροφικές συνήθειες, το ενδεικτικό κολατσιό για το σχολείο, τη σωστή ενυδάτωση, επεξήγησαν τη μεσογειακή πυραμίδα και  στο τέλος έπαιξαν «υγιεινά» παιχνίδια όξυνσης του μυαλού αξιολογώντας τι συγκράτησαν οι μαθητές/τριες από όλα αυτά που παρακολούθησαν. Τελικά η υγιεινή διατροφή δε θέλει κόπο, μόνο τρόπο!