Ένα ξεχασμένο επάγγελμα, Καποτάς ή καπάς

Στο σχολείο μας, στην Γ΄ τάξη, στις 12 Απριλίου του 2024 ήρθαν οι κυρίες Περσεφόνη και Κρυσταλλία Γκιουλέκα. Η κ. Κρυσταλλία προς το παρόν είναι ο μόνος άνθρωπος που φτιάχνει παραδοσιακές κάπες εδώ και 14 χρόνια. Μας έδειξε πάρα πολλές κάπες που δημιουργήθηκαν από ζώα. (Κωνσταντίνος Σ. , μαθητής της Γ΄τάξης)

Οι ράφτες κάπας στα παλιά χρόνια λέγονταν καποτάδες ή καπάδες. Ο μαθητής της Γ΄τάξης Ιάσονας Μ. μάς παρουσιάζει περήφανος τη γιαγιά του Κρυσταλλία, η οποία είναι πλέον η μοναδική στον κόσμο παρασκευάστρια παραδοσιακής κάπας. Ακολουθεί η συνέντευξη που της πήρε.

Μπορείτε να διαβάσετε την συνέντευξη, να παρακολουθήσετε το βίντεο με τη συνέντευξη και να δείτε το μικρό βιβλίο που φτιάξαμε με φωτογραφίες που μας παραχώρησε η κ. Γκιουλέκα.